
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dropout Voltage | 220 mV |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 70 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 113
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36334
Ext.Price$0.36334
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36334 | $0.36334 |
| 10 | $0.25391 | $2.53910 |
| 25 | $0.22741 | $5.68525 |
| 50 | $0.21238 | $10.61900 |
| 100 | $0.19834 | $19.83400 |
| 300 | $0.18689 | $56.06700 |
| 500 | $0.17611 | $88.05500 |
| 1000 | $0.16073 | $160.73000 |
| 3000 | $0.15560 | $466.80000 |
| 5000 | $0.15303 | $765.15000 |
